1993 Yılı itibari ile her yıl, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olarak kutlanmaktadır. Bu yıl da Anamur’da  Özel Anamed Hastanesi’ne bağlı olarak 6 Mart 2013 tarihinde açılmış olan Anamed Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bulunan engelli öğrenciler ve velilerinin katılımı ile Dünya Engelliler Günü kutlanmıştır. Yaptıkları etkinlikler ve dans konusundaki yetenekleriyle büyük beğeni toplayan engelli öğrenciler, Anamed Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin başarısını da gözler önüne sermiştir.

Kurum Müdürü Sevgi Onat Cömert yönetiminde, Fizyoterapistler Hacı Veli KILINÇ , R. Emre ARICI, Zihin Engelliler Öğretmenleri Mustafa İBRET, Fethiye ELİKARA ,Y. Samet DENİZ, İşitme Engelliler Öğretmeni Nafiye ALTIOK VE Uzman Psikolog Gonca Yılmaz’dan oluşan uzman kadrosu ve yardımcı personelleriyle birlikte hizmet vermekte olan merkezde öğrenciler  tedavi ve eğitim görmektedirler. Etkinliğin açılış konuşmasında Uzman Psikolog Gonca Yılmaz şunları bildirmiştir : “ Engellilik; doğuştan, kazayla ya da uzun süren bir hastalık sonucunda oluşan zihinsel, bedensel, duygusal ve sosyal yeteneklerin kaybı olarak tanımlanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünya nüfusunda 500 milyon engelli insan yaşamaktadır. Türkiye’de ise nüfusun yüzde 13’ü yani 8,5 Milyon kişi engellidir. Engelli insanların yaşadıkları sadece kendilerinin değil, çevrelerinin, ailelerinin yani hepimizin ortak sorunudur. Yasalarımız engelli bireylere ilişkin evrensel değerlere paralel düzenlemeleri ön görmüş, devleti, engellilerin sorununa çözüm bulmak için yükümlü kılmıştır. Bu sahiplenme çabası ancak toplumun desteği ve bilinçlenmesiyle olacaktır. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ile engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının eşit ölçüde sağlanması amacıyla her yerde farklı etkinlikler düzenlenerek insanların dikkatini çekmek ve engelli kardeşlerimize karşı duyarlılığı arttırmak amaçlanmaktadır. Her birimizin birer engelli adayı olduğunu unutmamalı ve engelli kardeşlerimize bir gün değil her gün duyarlı davranmalıyız. Bizler, Anamed Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi çalışanları olarak “Eğitim her engeli aşar” sloganıyla gerekli her desteği sağlayarak yolumuza devam edeceğimizi belirtir, tüm engellilerimizin engelliler gününü kutlarız.”   

Anamed Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde engelli öğrencilere eğitim ve sağlık hizmeti verilmektedir. Sadece Anamur değil, çevre ilçelerden de gelmiş olan engelli öğrenciler günlük özel servis ile evlerinden alınıp, eğitim ve tedavisi bittikten sonra yine özel servis ile evlerine bırakılmaktadır. Etkinlik boyunca engelli öğrencilerin neşesi, çalışanların da özel ilgi ve sevgisiyle son derece başarılı bir eğitim ve sağlık hizmeti aldıklarını kanıtlar şekilde göze çarpmıştır. 

 

Kaynak : 

http://www.haberanamur.net/19206/anamedte-engelli-gunu-programi/
http://www.anamurhaber.net/Saglik-anamed-ozel-egitim-ve-rehabilitasyon-merkezi%E2%80%99nde-3-aralik-dunya-engelliler-gunu-kutlandi-241.html