/resimler/2016-12/19/1359377697114.jpg 

Özel Anamur Anamed Hastanesi Psikiyatri Polikliniğinde Verilen Hizmetler

 

 Hastanemiz psikiyatri polikliniğinde; Uzm.Dr.FuatOLCAY tarafından psikiyatrik,ruhsal,davranışsal sorunların tanısı ve tedavisi hakkında güncel gerçek çözümler bilimsel tibbi temeller üzerinde yapılmaktadır. Tibbi yaklaşımın özünde sorunun doğru tanımlanması hayati öneme haizdir. Gerçek çözümler ancak doğru tanımlar üzerinden mümkündür. Psikityatri´nin tarihçesi gelişme sürecinin de getirdiği özellikler nedeni ile bilimsel tibbi süreçler, özellikle önemlidir.  Psikiyatri poliklinik hizmetlerimiz kanıta dayalı çözümler üretmeyi ilke edinmiştir. Genel psikiyatrik hizmet yanında, herhangi bir hastalığı olan, her hangi bir cerrahi girişim geçiren, panik bozukluğu olan hastalarımıza da psikososyal destek, psikososyal reaksiyonlarını gidermek içinde hizmet verilmektedir.  Ayrıca psikiyatri polikliniğimizde, aile terapisi, bireysel terapi, ruhsal kökenli bedensel hastalık ve işlev bozuklukların tedavisi de yapılmaktadır.

AİLE/EVLİLİK TERAPİLERİ(ÇİFT TERAPİSİ)

Evlilik kuralları olan bir kurumdur. Evlilik çatışması insan yaşamındaki problemlerin en rahatsız edici olanlarından biridir. Her evlilikte bazı problemler yaşanır ancak kimi zaman problemler çiftlerin derin bir hayal kırıklığı yaşamasına ve evliliğin devamını sorgulamaya kadar varabilir. Oysa bu olumsuz gidişi durdurmak mümkündür. Çiftler bunu bazen kendi çabalarıyla, problem çözme becerilerini geliştirerek başarabilseler de çoğu zaman profesyonel bir yardım gerekmekte ve evlilik terapisine ihtiyaç doğmaktadır.

Hangi Noktada Terapiste Başvurmak Gerekir?

Hiçbir evlilik mükemmel değildir. Hemen her çifti evliliği boyunca zaman zaman yardıma ihtiyaç duyabilir. Evlilik terapisi almak için mutlaka sıkıntılı bir evlilik içinde olmak da gerekmez. Eşler ihtiyaç duydukları heran başvurmakdan çekinmemeliler.

                        Evlilikte Terapi Gerektiren Problemler Nelerdir?

Evlilikte problemler genellikle iletişim güçlüğü, problem çözme becerisinin olmaması, tartışma, duygusal yakınlık, cinsellik yokluğu gibi konularda ortaya çıkmaktadır. Bazen de evlilik problemleri direkt olarak bireysel problemlerin sonucudur.(Örn: alkol-madde kullanımı) Böyle bir durumda tek bir sarsıcı olay bile evliliği strese sokmaya yetebilir. Örn: Sağlam evliliği olan bir çift, evlilik dışı ilişki gibi sarsıcı bir olayın üstesinden gelebilirken, süregelen sorunları üstü kapalı bir şekilde yaşayan çiftler de sonuç daha olumsuz olabilir.

Sorunlu Evliliğin Sonuçları Nedir?

Evlilik çıkmaza girdiğinde eğer önlem alınmazsa gidişat domino taşlarının yıkılması gibi bir hal alıp evliliği bitirme noktasına getirebilir. Bu nedenle sorunların büyümesini, çözülmez hal almasını beklemeden problemi tespit edip çözümlemek gerekir.

Evlilik Terapisi Nedir?

Kimse evlendiğinde, evliliğine mükemmel bir eş olarak başlamaz. Evlilik; kendini anlamak, eşini anlamak, tartışmayı bilmek(iyi kavga etmek),problem çözmek ve farklılıkları kabul edebilmek gibi bazı beceriler gerektirir. Bazen yetiştiğimiz ailede olumsuz davranış kalıpları ilişkiye taşınabilir, kimi zamanda yaşamın normal güçlükleri mutlu bir evliklik sürdürmeyi zorlaştırabilir.

Evlilik Terapisi Nasıl Uygulanır?

Çift terapisinin birçok türleri vardır. Bazıları beceri ve pratiği arttırır. Bazıları geçmişe daha çok yönelir ve işlerin nasıl bu hale geldiğine bakar bir kısmıda ikisini birleştirir. ANAMUR ANAMED HASTANESİ psikiyatri kliniğinde uygulan evlilik terapilerinde çiftlerin terapiye başvurma nedenleri ne olursa olsun, öncelikle evlilikleri tüm yönleri ile değerlendirilir. Değerlendirme sürecinde, birlikte ve ayrı görüşmeler yapılarak her iki taraftanda sorunu ve sorunun tarihçesini kendi gördüğü açıdan tanımlaması istenir. Her birinin çözüm konusunda ki öneri ve düşünceleri alınır ve terapiden beklentileri belirlenir. Bu süreçte, eşlerin kişilik özelliklerinin evliliğe yansımasını anlamak için her ikisinede psikometrik testler ve evlilikteki sorunların türünü ve şiddetini belirlemeye yarayan bazı ölçekler uygulanır. Birleşik seanslar da eşlerin birbiri ile iletişim tarzı ve aralarında nasıl bir etkileşim olduğu gözlenir, birbirlerine söylediklerinin aynı anlamlarda işitilip işitilmediğine bakılır.

Eğer Eşiniz Terapiye Gitmek İstemezse Ne Yapmalısınız?

Eşiniz terapiye gitme önerisini kabul etmiyorsa nedenini anlamaya çalışıp bu teklifi biraz zaman geçtikten sonra tekrarlamak iyi olur. Konuşmayı daha uygun bir ortamda sakinken yapmak, suçlayıcı ve eleştirici ifadeler kullanmamaya dikkat etmek, konuşmaya başlarken sorunu sadece karşımızdakinde görmediğimizi, çatışmada kendi rolümüzün de olduğunu ve değişmede kendimize düşen sorumluluğu almaya hazır olduğunuzu açıklayarak karşıyı rahatlatacak ve işbirliğine çekecek tarzda konuşmaya çalışmalıdır. Sağlıklı bir evlilik insanı mutlu eder.